Policyjne ćwiczenia na wojskowym poligonie

Data publikacji: 11.04.2016

W miniony czwartek na terenie poligonu w Wędrzynie pojawiło się ponad 300 umundurowanych policjantów. Zachodniopomorscy funkcjonariusze ćwiczyli symulację sytuacji mogących pojawić się w ramach zbiorowego naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W szkoleniu uczestniczyli mundurowi z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, Nieetatowe Pododdziały Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecnie oraz funkcjonariusze SPAP.

Ćwiczenia poszczególnych kompanii,  jak i całego oddziału odbywają się cyklicznie. Funkcjonariusze szkolą się z zakresu zabezpieczenia imprez masowych oraz działania w pododdziałach zwartych. Dzięki temu mogą wypracować jednolitą taktykę działania w przypadku naruszenia porządku w trakcie imprezy masowej a tym samym doskonalić swoje umiejętności.

Wspólne działania Oddziału Prewencji Policji, Nieetatowych Pododdziałów Prewencji  i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystów  Policji odbyły się na poligonie nieopodal miejscowości Wędrzyn (powiat sulęciński). W działaniach tych uczestniczyło ponad 300 policjantów. Wykorzystano ponad  50  pojazdów służbowych  oraz armatkę wodną.


W ramach przygotowań do zabezpieczenia imprez podwyższonego ryzyka mundurowi przez kilka godzin ćwiczyli szyki policyjne i współdziałanie w pododdziałach zwartych. Doskonalono taktyki działań pododdziałów zwartych w terenie zabudowanym oraz zasady współpracy w warunkach sytuacji zakładniczej.

 

Następnie w miasteczku na terenie poligonu przeprowadzono symulację zakłócenia porządku podczas legalnej manifestacji, w której brali udział agresywni pseudokibice. Zadaniem poszczególnych plutonów było skuteczne zapobieżenie eskalacji zamieszek i zatrzymanie najbardziej agresywnych osób. Natomiast funkcjonariusze z SPAP oraz policyjni negocjatorzy ćwiczyli różne warianty zagrożeń i zachowań osób naruszających bezpieczeństwo oraz porządek publiczny.


Działania miały na celu doskonalenie zbierania, przetwarzania obiegu informacji, umiejętności współdziałania pododdziałów oraz synchronizację działań w sytuacjach dynamicznych rozwijających się podczas naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

 

Źródło: zachodniopomorska.policja.gov.pl