Policja ćwiczy w hotelu Novotel Warszawa Centrum

Data publikacji: 15.04.2016

Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji wspólnie z żołnierzami Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej i pracownikami hotelu Novotel Warszawa Centrum odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo gości ćwiczyli minionej nocy sprawność w działaniu w sytuacji zagrożenia polegającej na wtargnięciu do hotelu osób uzbrojonych w broń palną i materiały wybuchowe.

W ostatnich miesiącach w krajach Europy Zachodniej kilkukrotnie dochodziło do zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Właściwe przygotowanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jest kluczowym elementem, by takim sytuacjom zapobiegać, a w sytuacji bezpośredniego zagrożenia należycie reagować.

Stąd też policjanci Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji cyklicznie sprawdzają swoje umiejętności na obiektach struktury newralgicznej. W ciągu ostatnich miesięcy wspólnie z innymi służbami uczestniczyli w zorganizowanych, np. w teatrze „ROMA” i Muzeum Historii Żydów Polskich ćwiczeniach, sprawdzających opracowane procedury na wypadek zagrożenia w tego rodzaju obiektach.

Minionej nocy z kolei ćwiczyli w jednym z warszawskich hoteli w centrum Warszawy. Ćwiczenia zostały zorganizowane w ramach przygotowań do policyjnego zabezpieczenia dwóch ważnych przedsięwzięć, zaplanowanych w lipcu w naszym kraju: szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży.

Ćwiczenia poprzedziła odprawa, podczas której omówiono warianty działania i postawiono zadania poszczególnym zespołom bojowym. Następnie już na miejscu funkcjonariusze i żołnierze sprawdzali obowiązujące w takich przypadkach procedury. Pokonywanie przeszkód w hotelu, udzielanie pierwszej pomocy, zatrzymanie napastników i zabezpieczenie broni oraz materiałów wybuchowych - w tych elementach doskonalili swoje umiejętności policjanci Wydziału Realizacyjnego KSP i żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Weryfikowali również poprawność reagowania na zagrożenie pracowników ochrony hotelowej.

Wydział Realizacyjny KSP istnieje od prawie 11 lat. Jego trzon stanowią policjanci, którzy tworzą silnie zintegrowaną i hermetyczną grupę. W sytuacji zagrożenia wiedzą, że mogą na siebie liczyć. Wykonywane przez nich zadania nie pozwalają na pomyłkę. Chwila wahania może kosztować ich zdrowie albo życie. To wydział dla najlepszych z najlepszych – mówi naczelnik wydziału mł. insp. Jarosław Mikiciuk.

Źródło: policja.waw.pl