Ćwiczenia dowódczo-sztabowe RENEGADE na Dolnym Śląsku

Data publikacji: 10.06.2016

Przez dwa dni na Dolnym Śląsku odbywały się ćwiczenia dowódczo-sztabowe z zakresu reagowania kryzysowego w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym „RENEGADE/SAREX 16/1”. W działania uczestniczyły wojsko, policja oraz służby ratunkowe.

Głównym celem działań RENEGADE/Sarex 16/1 było sprawdzenie gotowości wszystkich służb do działań na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz doskonalenie procedur współpracy różnych służb w przypadku wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa. Na terenie województwa dolnośląskiego realizowane były dwa epizody:

8 czerwca 2016 roku  na terenie działania Komisariatu Policji w Kowarach – doszło do katastrofy lotniczej. W zbocze Góry Wołowej uderzył samolot pasażerski, który przelatując z Czech do Polski nad Karkonoszami, zgłaszał problemy z silnikami. Natychmiast podjęte zostały działania poszukiwawczo-ratownicze wspólnie z siłami straży pożarnej, GOPR i wojska. Policjanci zabezpieczyli miejsce wypadku  wyznaczając strefę działań, zapewnili dojazd służb ratunkowych oraz objazdy dla innych uczestników. Ponadto udzielali pomocy strażakom, ratownikom pogotowia i ratownikom GOPR w ratowaniu ludzkiego życia.

Natomiast wczoraj w godzinach przedpołudniowych w trakcie lotu samolotu doszło do jego uprowadzenia. Podjęte działania spowodowały, że maszyna została zmuszona do lądowania na wrocławskim lotnisku. Przybyli w rejon ćwiczeń policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz wystawili posterunki na trasach dojazdowych. Podjęto działania w celu uwolnienia osób oraz samolotu z rąk porywaczy. W związku z tym, że prowadzone negocjacje nie przyniosły skutku dowodzący działaniami podjął decyzję o użyciu pododdziałów antyterrorystycznych. Po uwolnieniu zakładników i zatrzymaniu terrorystów rozpoczęto czynności dochodzeniowo-śledcze mające na celu wyjaśnianie wszystkich okoliczności w tej sprawie.

Źródło: KWP Wrocław / KMP Jelenia Góra