Ćwiczenia taktyczno-bojowe "Błonia 2016"

Data publikacji: 22.06.2016

Na stadionie miejskim im. H. Reymana przy Błoniach w Krakowie, odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe „Błonia 2016”. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości likwidacji zagrożenia przy zdarzeniach masowych, jakie mogą wystąpić podczas Światowych Dni Młodzieży w zakresie ratownictwa chemiczno-ekologicznego i wysokościowego.

Nad przebiegiem ćwiczeń czuwali: sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski, zastępca komendanta głównego Policji insp. Jan Lach, małopolski komendant wojewódzki PSP bryg. Stanisław Nowak z zastępcami – st. bryg. Piotrem Konarem i st. bryg. Markiem Bębenkiem, komendant wojewódzki Policji w Krakowie insp. Tomasz Miłkowski, komendant miejski PSP w Krakowie st. bryg. Ryszard Gaczoł.

Założenia ćwiczeń przedstawiały się następująco. W obiekcie organizowane jest „czuwanie młodych”, realizowane w ramach Światowych Dni Młodzieży. Podczas uroczystości na zgromadzonych pielgrzymów została rozpylona niezidentyfikowana substancja w postaci białego proszku. W miejscu, w którym wystąpiło zagrożenie wybucha panika, wskutek czego część z osób nie jest w stanie samodzielnie opuścić obiektu (omdlenia, złamanie kończyn itp.). Z uwagi na dużą liczbę osób poszkodowanych zdarzenie ma charakter masowy. Prawdopodobny sprawca zdarzenia ucieka na dach budynku, gdzie w wyniku upadku traci przytomność i zostaje uwięziony bez możliwości ewakuacji.

Strażacy mieli za zadanie m.in. przeprowadzenie rozpoznania wstępnego oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia, rozpoznanie chemiczne, dekontaminacja masowa przy użyciu samochodów gaśniczych i drabin mechanicznych, sprawienie ciągu dekontaminacyjnego, ewakuacja uwięzionego poszkodowanego z wysokości przez strażaków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Kraków 3”, utworzenie mobilnego miejsca pracy dla sztabu w oparciu o SCDŁ z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.

Ponadto podczas ćwiczeń odbył się pokaz możliwości działania SCRD Renault Rotator z KM PSP w Krakowie na przykładzie działań z cysterną drogową.

Stopień przygotowania Państwowej Straży Pożarnej do zabezpieczenia ŚDM bardzo wysoko ocenił sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński. Natomiast komendant główny PSP zauważył, że charakter dzisiejszych ćwiczeń znakomicie odzwierciedlał szeroki zakres zadań, które realizują strażacy. Jednocześnie podkreślił rolę strażaków we wsparciu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Podsumowując ćwiczenia bryg. Stanisław Nowak potwierdził, że strażacy są bardzo dobrze przygotowani, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko gościom wydarzenia, ale również mieszkańcom Małopolski.


(Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Sebastian Woźniak, rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP / mw)