Aplikacja „Pierwsza pomoc – ratownictwo medyczne” już działa

Data publikacji: 12.07.2016

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i Ratownik Medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy stworzyli aplikację „Pierwsza pomoc – ratownictwo medyczne” dostępną na smartfony i tablety. Aplikacja w prosty i czytelny sposób pomoże użytkownikowi zorientować się w sytuacji zagrażającej zdrowiu, udzielić pomocy czy też ją wezwać. Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy zaprezentowano jej możliwości.

Dziś (12.07.2016 r.) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy zaprezentowano działanie aplikacji „Pierwsza pomoc – ratownictwo medyczne”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski P. Mikołąj Bogdanowicz, insp. Paweł Spychała Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy, P. Roman Tadrzak Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.  

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, wspólnie z pracownikami Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, opracowali instrukcję: „Pierwsza pomoc – ratownictwo medyczne”, przeznaczoną do wykorzystania jako kompendium wiedzy z zakresu udzielania pomocy medycznej w stanach zagrożenia życia. Pierwotnie instrukcja ta została opracowana w formie niewielkiej broszury, która wkrótce trafi do policjantów. Dziś przeszedł czas na kolejny krok: aplikacja na smartfony i tablety.

Aplikacja została przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. W czytelny sposób wyjaśnia objawy, a także postępowanie ratunkowe w przypadkach zagrożenia życia i zdrowia u osób poszkodowanych. 
Oprócz kwestii typowo medycznych, instrukcja zawiera także przewodnik po zagadnieniach związanych z:

·    określeniem stopnia zagrożenia w wypadkach komunikacyjnych z udziałem niebezpiecznych ładunków, 
·    postępowanie w przypadku zatruć dopalaczami i narkotykami (pierwsza pomoc i bezpośredni kontakt z ośrodkami toksykologicznymi), 
·    postępowanie w przypadku zatruć i skażeń chemicznych, omdleń czy utraty przytomności

Zarówno instrukcja jak i aplikacja uzyskała pozytywną opinię wydaną przez dr n. med. Przemysława Paciorka – Konsultanta Wojewódzkiego ds. Medycyny Ratunkowej oraz dr n. med. Dorotę Klimaszyk – Konsultanta Wojewódzkiego ds. Toksykologii Klinicznej.

Każdy użytkownik smartfona, czy tabletu może zainstalować aplikację bezpłatnie i użyć jej wtedy, gdy będzie potrzebna.

Źródło: KWP Bydgoszcz