Informacyjny Serwis Policyjny

Dodatkowi polscy policjanci w Wielkiej Brytanii

Zamieszczony Data publikacji 12.09.2016

Kolejni Polscy policjanci udają się do Wielkiej Brytanii. Ich zadaniem będzie wspieranie działań oficera łącznikowego na wyspach, a także współpraca z brytyjską policją.

W związku z wydarzeniami jakie miały miejsce w ostatnich dniach na terenie Wielkiej Brytanii, zorganizowane zostało spotkanie polskiej Policji z przedstawicielami kierownictwa Policji w hrabstwie Essex. Uzgodniono wówczas, że pozytywny efekt odniosłoby czasowe delegowanie polskich funkcjonariuszy do wykonywania zadań na wyspach.

W drodze do Anglii jest już dwóch polskich policjantów. To doświadczeni funkcjonariusze, biegle mówiący po angielsku. Jeden z nich spędził już w Londynie blisko pół roku. W ramach zespołu NEXUS polscy policjanci współpracują z Policją Metropolitalną miasta Londyn od roku 2012.

Ruszający do Wielkiej Brytanii mundurowi będą wsparciem dla urzędującego w Londynie oficera łącznikowego Policji. Zostaną dołączeni do pełniących w Essex służbę funkcjonariuszy brytyjskich. Ich obecność ma pomóc we wzajemnym zrozumieniu. Będą mogli wysłuchać sugestii i oczekiwań zarówno mieszkających tam Polaków, jak i lokalnej policji. Różnice kulturowe, mentalności i sposobu myślenia mogą powodować napięcia. Obecność polskich policjantów ma pomóc w ich niwelowaniu. jednym z zadań wyjeżdżających funkcjonariuszy będzie pośredniczenie w wymianie informacji.

Ta wizyta robocza ma być punktem wyjścia do wypracowania procedur i sposobów działania nie tylko na terenie Zjednoczonego Królestwa, ale wszędzie tam gdzie będzie taka potrzeba. Doświadczenie pokazuje, że wspólne realizacje takie jak NESUX czy podobne realizowane w Szkocji mogą przynosić pozytywne efekty.

Całość koordynuje Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP. Pracują tam doświadczeni funkcjonariusze. Dzięki ich znajomości języków obcych, wiedzy i doświadczeniu wymiana informacji oraz koordynacja działań w ramach Europolu i Interpolu (a także innych akcji międzynarodowych) jest szybka i skuteczna.

(KGP / dm)
 

O obecności polskich policjantów w Wielkiej Brytanii można przeczytać poniżej:

Polscy policjanci w Londynie – kontynuacja projektu dotyczącego wsparcia funkcjonariuszy brytyjskich

Groźny przestępca zatrzymany w Wielkiej Brytanii

Polscy policjanci w Londynie – kontynuacja projektu dotyczącego wsparcia funkcjonariuszy brytyjskich

Polscy policjanci w Londynie – kontynuacja projektu "Zespół Policyjny II - operacja Nexus"

Sukces polskich policjantów delegowanych do służby w Policji Szkocji

Polscy policjanci w Szkocji – rozpoczęcie wspólnego projektu

 

 
powrót
drukuj