Informacyjny Serwis Policyjny

Informacyjny Serwis Policyjny

Polski system powiadamiania ratunkowego będzie szybszy

Zamieszczony Data publikacji 27.09.2016

Minister Mariusz Błaszczak podpisał dokument, na podstawie którego Centra Powiadamiania Ratunkowego będą mogły przekazywać do służb mundurowych zgłoszenia z numeru 112 drogą elektroniczną. Podpisanie dokumentu miało miejsce w Kieleckim CPR. W spotkaniu wzięli udział m.in. podsekretarz stanu MZ Marek Tombarkiewicz, Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach i Wojewoda Świętokorzyski Agata Wojtyszek.

Dotychczas operatorzy CPR musieli sami klasyfikować zgłoszenie, a następnie przełączać je do dyspozytora Straży Pożarnej lub Policji za pośrednictwem telefonu. Wydłużało to cały proces, a  osoba zgłaszająca, np. wypadek, musiała dwa razy powtarzać te same informacje.

Od dziś operator będzie mógł po prostu wpisać informacje o zgłoszeniu do elektronicznego formularza, który zostanie automatycznie wysłany do Policji lub PSP. Dyspozytorzy służb otrzymają gotowe informacje i nie będą musieli ich zbierać od zgłaszającego. Skróci to czas przetwarzania każdego zgłoszenia, dzięki czemu pomoc szybciej trafi do potrzebujących.

Podpisanie dokumentu miało miejsce w Kieleckim CPR. W spotkaniu wzięli udział podsekretarz stanu MZ Marek Tombarkiewicz i Wojewoda Świętokorzyski Agata Wojtyszek. Podczas spotkania z tamtejszymi operatorami, minister Błaszczak podkreślił znaczenie ich pracy dla całego systemu powiadamiania ratunkowego. To operatorzy CPP odsiewają fałszywe zgłoszenia, co pozwala odciążyć służby mundurowe.

- Wykonujecie Państwo ciężką pracę w stresujących warunkach, za co dziękuję – powiedział szef MSWiA do operatorów CPR.

Testy nowego rozwiązania były prowadzone przez ponad rok. Potwierdziły one znakomitą integrację systemu CPR z systemami Policji i Straży Pożarnej.  W przyszłości planowane jest też kierowanie zgłoszeń z numerów 997, 998 i 999 do CPR. Państwowe Ratownictwo Medyczne również ma otrzymać wsparcie tego systemu.

Centrum Powiadamiania ratunkowego w Kielcach zatrudnia 46 operatorów. Działa ono 24 godziny na dobę i miesięcznie przyjmuje średnio 30 tys. zgłoszeń.

(MSWiA / mw)

  • mister Mariusz Błaszczak stoi w towarzystwie pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego
  • minister Mariusz Błaszczak w trakcie podpisywania dokumentu
  • mister Mariusz Błaszczak i nadinsp. Jan Lach stoją w towarzystwie pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego
  • mister Mariusz Błaszczak stoi w towarzystwie pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego
  • szklane drzwi w Centrum Powiadamiania Ratunkowego
 
powrót
drukuj