Uroczysta Gala podsumowująca II Edycję Konkursu Filmowego „Bądź bezpieczny na drodze”

Data publikacji: 21.11.2016

18 listopada 2016 roku w Żabnie – powiat tarnowski, przy okazji odbywających się „Obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych”, podsumowano i wręczono nagrody Laureatom i uczestnikom II Edycji Konkursu Filmowego „Bądź bezpieczny na drodze”.

Powyższy Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie województwa małopolskiego. Jest to młodzież, która z uwagi na osiągnięty wiek może rozpocząć swoją przygodę z pojazdem, tj. motorowerem, a nawet pojazdem samochodowym. Taka forma akcji konkursowej, chęć przekazywania jak najistotniejszych treści drogowych w tworzeniu filmów sprawia, że uczestnicy konkursu musieli analizować, a tym samym pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą ruchu drogowego. Jest to bardzo istotne, gdyż statystyki policyjne pokazują, że tzw. młodzi kierowcy są sprawcami, co czwartego wypadku drogowego. Przyczynami tych zdarzeń najczęściej jest brawura, alkohol oraz chęć popisania się przed rówieśnikami.

Organizatorami konkursu byli:

 • Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,
 • Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
 • Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie,
 • Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie,
 • Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu,
 • Kuratorium Oświaty w Krakowie,
 • Centrum Inicjatyw BRD,
 • Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Patronat honorowy objęli:

 • Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa,
 • Wojewoda Małopolski – Józef Pilch,
 • Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie – nadinsp. Tomasz Miłkowski
 • Małopolski Kurator Oświaty – Barbara Nowak.

Patronat medialny objęli:

TVP Kraków, Radio RMF.FM, Radio Kraków, gazeta Krakowska.

Do konkursu nadesłanych zostało 28 filmów o różnorodnej tematyce, większa część z nich dotyczyła bardzo istotnej rzeczy, a mianowicie widoczności człowieka na drodze, były też filmy przestrzegające przed jazdą po alkoholu oraz zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej uczestnikom wypadku drogowego.

Nadesłane materiały filmowe poddano ocenie poprzez dokładne oglądnięcie każdego z nich i w oparciu o kryteria, tj.: wartości merytoryczne zawarte w materiale filmowym, przekaz do odbiorcy, pomysł, grafika, wykonanie wyłoniono zwycięzców konkursu.

Miejsce I zdobył film, którego autorami byli uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, Publiczne Gimnazjum w Zalasowej – powiat tarnowski – Izabela Golec, Patrycja Papuga, Przemysław Matraj. Film powstał pod kierunkiem Pana Krzysztofa Krempy.  

Miejsce II zdobył film, którego autorem była uczennica z Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Radgoszczy – powiat nowosądecki. Film powstał pod kierunkiem Pani Joanny Burek nauczycielki szkoły, do której uczęszcza autor filmu.

Miejsce III zdobył film, którego autorami byli uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi w Brzesku – Kinga Wilk, Patrycja Niedojadło, Kacper Rogóż. Film powstał pod kierunkiem Pani Agnieszki Wdły nauczyciela szkoły, do której uczęszczają autorzy filmu.

Zwycięzcy konkursu otrzymali wspaniałe nagrody rzeczowe tablety oraz dyplomy ufundowane przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie.

Źródło: KWP Kraków

 

Opis filmu: Zwycięski film