W Gorzowie Wlkp. o przepisach, rozsądku i bezpieczeństwie na drodze

Data publikacji: 09.12.2016

Przedstawiciele Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i lubuscy policjanci porozmawiali z mieszkańcami Gorzowa Wlkp. na temat bezpiecznych zachowań na drodze. Zgromadzeni gorzowianie mieli okazję sprawdzić, jak działają pasy bezpieczeństwa w momencie gwałtownego hamowania oraz jak trudno zachować orientację i równowagę zakładając specjalne alko-gogle – symulujące działanie alkoholu. Spotkanie zakończył porywający koncert De Mono.

Jednym z ważniejszych działań Lubuskiej Policji i innych podmiotów zajmujących się szeroko rozumianą problematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym są działania profilaktyczne – konferencje, seminaria oraz spotkania z kierowcami i innymi uczestnikami ruchu drogowego. Do takiego spotkania z mieszkańcami Gorzowa Wlkp. doszło w środowy wieczór (7 grudnia) w jednym z miejscowych kin. Zostało ono zorganizowane przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przy współudziale policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gorzowie Wlkp. Na początku spotkania zostały omówione statystyki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym na przestrzeni ostatnich miesięcy. Później zaprezentowano krótki film, obrazujący wstrząsającą i tragiczną historię rodziny, którą dotknęły tragiczne konsekwencje związane ze śmiertelnym potrąceniem najbliżej osoby. W filmie tym można było posłuchać relacji członków rodziny, policjantów drogówki pracujących na miejscu wypadków drogowych, a także słów sprawcy tego wypadku.

Po filmie do głosu doszli policjanci drogówki, którzy zaprezentowali zgromadzonym gościom symulator działania pasów bezpieczeństwa. Dzięki temu każdy z chętnych mógł przekonać się na własnej skórze, jak ważne i przydatne dla bezpieczeństwa jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Policjanci przekazali również istotę działania pasów bezpieczeństwa, historie tego urządzenia, tłumacząc, że jest to najprostsze urządzenie zapewniające bezpieczeństwo jadąc samochodem. Wystarczy kilka sekund poświęconych na zapięcie pasów, aby konsekwencje zdarzeń drogowych nie były tak poważne, jak bez ich zapinania. Poza tym kilka osób przymierzyło specjalne alko-gogle, które symulują działanie alkoholu. Pokonanie prostego toru przeszkód mając na sobie okulary dostarczyło niektórym osobom nie lada problemów. Ostatnim punktem spotkania był porywający koncert zespołu De Mono, przy którego utworach bawili się gorzowianie.

Źródło: KWP Gorzów Wielkopolski