Informacyjny Serwis Policyjny

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

Zamieszczony Data publikacji 21.03.2017
International Day for the Elimination of Racial Discrimination to rocznica obchodzona 21 marca, a ustanowiona została przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku w drodze rezolucji nr 2142 (XXI).

Warto zwrócić  uwagę na dzień 21 marca- rocznicę dnia w którym doprowadzono do masakry w Sharpeville w 1960 (Republika Południowej Afryki). W pokojowej demonstracji przeciwko „przepisom przepustkowym” apartheidu policjanci zastrzelili 69 osób, które brały w niej udział.  Władze Afryki Południowej, w okresie kiedy były kontrolowane przez białych Południowoafrykańczyków, ograniczały prawa czarnej większości. Segregacji rasowej miały służyć „prawa przepustkowe”, które ograniczały mobilność nie-białych mieszkańców RPA. Afrykański Kongres Narodowy, wobec zaostrzenia tych praw, postanowił zorganizować protest w dniu 31 marca 1960 roku. Okazało się jednak, że 10 dni wcześniej, polityczny rywal tego ugrupowania, Kongres Panafrykański postanowił rozpocząć własną kampanię przeciwko apartheidowi. 21 marca 1960 roku w Sharpeville zgromadziło się około siedmiu tysięcy osób. Tłum pojawił się obok posterunku policji, bez przepustek, domagając się aresztowania za ich brak. W ten sposób manifestanci chcieli ukazać  absurd rasistowskiego prawa, wymagającego posiadania specjalnych dokumentów. Z czasem tłum gęstniał i na miejscu było już 19 tysięcy demonstrantów. Do Sharpeville przybyły policyjne posiłki. Próby rozpędzenia tłumu spotkały się z odpowiedzią protestujących. W stronę policyjnych barykad poleciało kilka kamieni. Policja postanowiła wobec nieuzbrojonego tłumu użyć broni palnej. Wtedy doszło do masakry. Od policyjnych kul zginęło 69 osób, w tym osiem kobiet i 10 dzieci. Co najmniej 180 osób zostało rannych. Tłum został rozproszony. W komunikacie po  masakrze, policja twierdziła, że niedoświadczeni i młodzi funkcjonariusze, bali się protestujących i użyli broni. Ówczesne władze nie doszukały się winy po stronie policji. Oficjalnie stwierdzono, że to nie policjanci są winni śmierci czarnych Południowoafrykańczyków. 30 marca, w 10 dni po proteście, południowoafrykańskie władze ogłosiły stan wyjątkowy, zatrzymując 18 tysięcy osób, zaangażowanych w ruch anty-apartheidowski, zakazano też działalności partiom czarnej większości, które stały za sprzeciwem wobec rządu. W reakcji na te wydarzenia powstały zbrojne skrzydła tych ugrupowań. Sprawa masakry w Sharpeville została wyjaśniona dopiero w 1998 roku, już po upadku apartheidu. Powołana wtedy specjalna Komisja uznała masakrę za złamanie praw człowieka, zaś użycie broni uznała za nieuzasadnione.

Dzień 21 marca rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową (do 27 marca), ustanowiony rezolucją 34/24 (1979), jako jeden z elementów programu obchodów pierwszej Dekady Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową ustanowionej w 1973 roku (1973–1982). Kolejne dekady odbyły się w latach 1983–1992 i 1993–2002. Obchody mają na celu uczczenie pamięci ofiar masakry w Sharpeville i innych incydentów na tle rasistowskim oraz wzmożenie działalności społeczeństwa na rzecz eliminacji wszelkich form rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji na świecie.

 

 

Źródło:

www.afryka.org

www.pl.wikipedia.org

 
Tagi:
powrót
drukuj